Nenechajte si prepadnúť rekreačný príspevok. Užite si jesennú dovolenku na Slovensku

dátum: 08.05.21-11:31

Začiatok roka 2019 priniesol pre mnohých zamestnancov zaujímavú výhodu – môžu požiadať svojho zamestnávateľa o rekreačný príspevok, vďaka ktorému získajú na svoju dovolenku až 275 €. Tento príspevok však platí iba na území Slovenskej republiky. Mnohí letnú dovolenku strávili v zahraničí a rekreačný príspevok tak ešte nevyužili. Kto má naň nárok a kam za jesennou dovolenkou na Slovensku?

Kto má nárok na rekreačný príspevok

Na rekreačný príspevok v maximálnej výške 275 € (t.j. 55 % z 500 €) má nárok od svojho zamestnávateľa každý zamestnanec, ktorý pracuje dva a viac rokov v danej firme, ktorá má 50 a viac zamestnancov. Stačí, aby boli splnené tieto dve podmienky a zamestnanec môže požiadať o rekreačný príspevok. Maximálna hodnota dovolenky, na ktorú mu môže zamestnávateľ prispeje je 500 €. Čo však ak zamestnanec zaplatí za rekreáciu viac? V tom prípade si rozdiel doplatí sám, zamestnávateľ mu však aj v prípade, že ho dovolenka stála napríklad 1500 €, uhradí 275 €.

rekreacny poukaz up slovakia

Ako ho môže zamestnanec využiť

Rekreačné príspevky vznikli ako forma podpory cestovného ruchu na našom území, to znamená, že ich zamestnanci môžu využiť iba na dovolenku na Slovensku. Zároveň takáto dovolenka musí trvať najmenej dve za sebou nasledujúce noci, iné zásadné legislatívne obmedzenia pre zamestnanca neexistujú. O rekreačný príspevok môže požiadať, keď ide na dovolenku sám, s rodinou, alebo chce poslať svoje školopovinné deti nielen na letný tábor, ale aj viacdenné aktivity, ako napríklad športové sústredenie na Slovensku počas školských prázdnin.

Ako má požiadať zamestnanec svojho zamestnávateľa o rekreačný príspevok? Písomnou formou, ostatné detaily upravujú firemné smernice. Pre zjednodušenie čerpania a uplatnenia rekreačných príspevkov spoločnosť Up Slovensko ponúka dve riešenia: rekreačné poukazy v mobilnej aplikácii Up Rekrea Kombi alebo správu príspevkov cez webovú platformu Up Rekrea Komfort. Obidve riešenia uľahčujú zamestnancom i zamestnávateľom agendu spojenú s rekreačným príspevkom, a to od zjednodušenia podania žiadosti o príspevok cez kontrolu čerpania a doloženie dokladov z ubytovacích zariadení až po finálne vyúčtovanie.

Kam za jesennou dovolenkou na Slovensku

Patríte aj vy medzi tých, ktorí ešte o rekreačný príspevok pre rok 2019 nepožiadali? Slovensko prináša množstvo skvelých destinácií na jesennú dovolenku, ktoré pre vás môžu slúžiť ako motivácia. Kam sa vydať? To záleží od toho, čo od dovolenky očakávate. Ak by ste si chceli dokonalo oddýchnuť, užiť príjemnú atmosféru kúpeľného mesta a dopriať svojmu telu poriadnu regeneráciu, Piešťany, Turčianske Teplice, Rajecké Teplice či Bardejov, sú lokality na to ako stvorené.

V prípade, že dávate prednosť aktívnemu oddychu spoločne s rodinou, Štiavnické vrchy či Nízke Tatry sú výborné na nenáročnejšie túry alebo cykloturistiku. Okrem toho môžete okúsiť aj mestskú turistiku, Košice, Banská Bystrica, Levoča či Bratislava ponúkajú množstvo krásnej architektúry, genius loci a skvelých podnikov.