Chrípkové ochorenia podľa očakávania stúpajú - Bývanie | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Chrípkové ochorenia podľa očakávania stúpajú

dátum pridania: 09.02.10-15:10

V piatom kalendárnom týždni v porovnaní so štvrtým stúpol výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) o vyše 23 percent. Takmer rovnakým tempom- o 23,8 percenta, vzrástol v Banskobystrickom kraji aj počet chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO). „Vzrast chorobnosti sme očakávali, no napriek tomu nehodnotíme situáciu ako dramatickú. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je totiž výskyt ARO nižší o 4,4 percentá a CHPO o 2,1 percento“, uviedla vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Mária Avdičová.

Z hlásení vyše 64 percent pediatrov a 58 percent všeobecných lekárov pre dospelých v Banskobystrickom kraji vyplýva, že v kraji bolo v sledovanom období takmer 7760 chorých, čo predstavuje globálnu chorobnosť 1991 na 100 tisíc obyvateľov. Chorobnosť na CHPO, ktorá sa z nej vyčleňuje, dosiahla 349 na 100 tisíc obyvateľov.
Všetky okresy hlásia sporadický výskyt s výnimkou okresu Revúca, kde najviac stúpol počet ochorení na CHPO- takmer 577 na 100 tisíc obyvateľov, kým v 4. kalendárnom týždni to bolo len 151 na 100 tisíc obyvateľov. Najvyššia chorobnosť na ARO sa udržuje v okresoch Veľký Krtíš, Rimavská Sobota a Lučenec. Najvyššiu chorobnosť CHPO eviduje RÚVZ Revúca, Rimavská Sobota a Lučenec.
Z hľadiska veku je najvyššia chorobnosť na ARO u 0 až 5 – ročných detí, nasleduje skupina 6 až 14 ročných s 15 až 19- ročných. Toto poradie vekových skupín je rovnaké aj pri chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia.
Tieto ochorenia sprevádzali aj komplikácie, ktoré sa vyskytli u 3,5 percent chorých, čo je o 1,2 percenta viac, ako vo 4. kalendárnom týždni. Najčastejšie to boli sinusitídy, zápaly pľúc a zápaly stredného ucha. Najviac komplikácií lekári zaznamenali u ľudí nad 60 rokov, vo vekovej skupine dospelých ale aj v skupine detí od 0 do 5 rokov.
Laboratóriá RÚVZ B. Bystrica vyšetrili za január 2010 z Banskobystrického, Žilinskéého, Košickéého a Prešovského krkaja celkom 284 vzoriek. Z nich s priamym podozrením na pandemickú chrípku sa v uvedenom období potvrdilo 152 prípadov.
 poslať článok mailom  vytlačiť článok