Chrípkové ochorenia dočasne na ústupe - Bývanie | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Bývanie v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Chrípkové ochorenia dočasne na ústupe

dátum pridania: 12.02.10-14:02

Chorobnosť na všetky ochorenia horných ciest dýchacích (ARO) v šiestom kalendárnom týždni klesla v medzitýždňovom porovnaní o 5,3 percenta, čo predstavuje 1886 chorých na 100 tisíc obyvateľov.

Významnejšie klesol výskyt na chrípku a jej podobných ochorení (CHPO), kde Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenal chorobnosť 286 na 100 tisíc obyvateľov. V porovnaním s piatym kalendárnym týždňom to predstavuje pokles o 18 percent. Najvyššiu chorobnosť na ARO aj CHPO zaznamenali v okrese Veľký Krtíš, Zvolen a Banská Bystrica. Oproti vlaňajšku je výskyt nižší v prípadoch ARO o 19,5 percenta a u CHPO až o 35 percent. „Výskyt má charakter sporadických prípadov ochorení, tri okresy- Krupina, Veľký Krtíš a Rimavská Sobota síce hlásili lokálne epidémie v školách, ale zatiaľ ani jednu z nich nezatvorili“, uviedla vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ MUDr. Mária Avdičová. Z hľadiska veku je najvyššia chorobnosť u detí do 5 rokov , kde je chorobnosť 5151 na 100 tisíc detí v tomto veku, potom u stredoškolákov (5071 na 100 tisíc) a nasleduje skupina detí vo veku 6 až 14 rokov, kde bola chorobnosť 4995 na 100 tisíc.
Ochorenia v štyroch percentách prípadov prebiehali aj s komplikáciami. Najvyšší počet je u dospelých osôb a osôb nad 60 rokov veku, treťou skupinou sú deti do 5 rokov. Najčastejšou komplikáciou sú zápaly dutín, zápaly pľúc a zápaly stredného ucha.
Čo sa týka novej chrípky, eviduje RÚVZ v Banskobystrickom kraji jeden nový prípad v okrese Rimavská sobota, kde však ešte nie je potvrdené, či chrípkové ochorenie ide na vrub nového vírusu. Do štatistiky úmrtí pribudol uplynulý týždeň jeden prípad, u ktorého sa vírus chrípky A (H1N1) potvrdil začiatkom januára tohto roku
„Predpokladáme, že chrípkové ochorenia budú vrcholiť v tomto roku neskôr, ako vlani. Keďže sa uvoľnila vakcína proti novej chrípke už pre všetkých záujemcov odporúčane, aby sa všetci tí, ktorí majú rôzne dôvody byť chránení, dali zaočkovať u svojich všeobecných lekárov. Vakcínu kúpil štát z prostriedkov štátnych hmotných rezerv, takže je zdarma samotný výkon očkovania preplácajú zdravotné poisťovne“, upozorňuje MUDr. Avdičová
 poslať článok mailom  vytlačiť článok