Ako ušetriť na tlačiarni a jej prevádzke - Kancelária | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Kancelária v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Ako ušetriť na tlačiarni a jej prevádzke

dátum pridania: 11.08.09-09:42

Na tlačiarňach a ich prevádzke môžu firmy aj domácnosti ušetriť nemalé peniaze. Ako na to? Začať treba podľa výrobcov samotným správnym výberom zariadenia.

V prvom rade si ujasnite, čo všetko v tlačiarni potrebujete a budete aj reálne využívať. Vyhnete sa tomu, že zaplatíte za niečo, čo nepotrebujete, alebo, naopak, získate zariadenie, s ktorým potom nebudete spokojní. Čo najčastejšie využívajte nižšiu kvalitu tlače označovanú Draft, ktorá spotrebuje najmenej atramentu či toneru. Preferujte čiernobielu tlač pred farebnou. Rozdiel v cene dosahuje až 8 centov na stranu.  Podľa možnosti, čím častejšie tlačte obojstranne. Pokiaľ to zariadenie umožňuje, nastavte tzv. Duplex automaticky, prípadne obracajte ručne. Používajte kazety a zásobníky s čo najväčším obsahom, pretože majú čo najlepší pomer vyťaženosť/cena. Pri atramentových uprednostnite tie s delenými náplňami.  Šetrite elektrickou energiou. Platí zásada – čím novšie zariadenie, tým nižšia spotreba. Životnosť zariadení určených pre domácnosti je podľa výrobcov ti roky, no v prípade, že sa oň dobre staráme, vydrží omnoho viac. V prípade kancelárií ja situácia odlišná - tu je životnosť tlačiarní daná ekonomickým cyklom, odpisom z daní.  Firmy môžu ušetriť aj kontrolou spotreby tlače pomocou správcovských softvérov a rôznymi obmedzeniami pre zamestnancov.  Ušetriť môžete na náhradných náplniach. Neoriginálne či znovu plnené sú aj o polovicu lacnejšie, výrobcovia ich však neodporúčajú.

Podľa budúceho využitia sa rozhodujte aj pre technológiu tlače. Atramentové tlačiarne sa v poslednom čase podľa HP vyrábajú už iba ako multifunkčné zariadenia - tlač, kopírovanie či skenovanie v jednom. Sú určené najmä pre domácnosti, na tlačenie internetových stránok, študentských prác a rodinných fotografií. Laserové zariadenia majú predovšetkým nižšie náklady na prevádzku, no sú robustnejšie a preto sú vhodné do kancelárií.Pokiaľ je tlačiareň v záruke, sú opravy tlačiarní bezplatné. Spoločnosti ponúkajú rôzne možnosti predĺženia záruky. Zákazník môže uzavrieť servisnú zmluvu, kde má často v rámci plného servisu dodávky spotrebného materiálu, vrátane tonerov, servisné diely či preventívnu údržbu a dopravu materiálu. U všetkých výrobcov však platí, že zákazník stráca garancie, ak napríklad používa v zariadeniach neoriginálne náplne.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok