hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Unikátna konferencia v prírode

dátum pridania: 01.10.15-09:27

Pred 760 rokmi udelil kráľ Belo IV. osade Bystrica mestské privilégiá a vyznamenal ju na slobodné kráľovské mesto.

Málokto však vie, že jednou z výsad bol štedrý dar v podobe rozsiahlych lúk a lesov. Pri tejto príležitosti dnes zorganizovali Mestské lesy Banská Bystrica konferenciu v prírode, na ktorej sa zišli autority z celého Slovenska. Seminára sa zúčastnil aj primátor mesta Ján Nosko.

Na tému obhospodarovania lesov diskutovalo priamo v teréne niekoľko odborníkov, okrem iných odborný garant semináru profesor Milan Saniga. Praktickými ukážkami v trojkilometrovom teréne prezentovali, že aj v strmých podmienkach sa dá hospodáriť ekologicky. Záver konferencie v prírode patril posedeniu pri horskom guľáši.

Som zástancom názoru, že lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť. Preto bolo pre mňa príjemným spestrením vymeniť priestor kancelárie za netradičnú konferenciu s lesnými odborníkmi priamo v teréne. Veľmi ma teší, že Mestské lesy dokážu nájsť tenkú hranicu medzi ekonomickou efektivitou a kvalitou starostlivosti o naše historické dedičstvo, o to viac, keď to bolo potvrdené v teréne uznávanými autoritami zo Slovenska,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Mestské lesy Banská Bystrica s. r. o. obhospodarujú lesy od roku 1995. Seminárom si zároveň pripomenuli 20. výročie svojho fungovania.

Nutnosť zaoberať sa efektivitou pestovania lesa v týchto extrémnych výrobných podmienkach nás priviedla k uplatňovaniu prírode blízkych spôsobov obhospodarovania lesa s odlišným postupom v traktorových a lanovkových terénoch s nevyhnutnou zmenou myslenia, ako prostriedku na zvyšovanie efektivity výroby,“ hovorí konateľ Mestských lesov s. r. o. Blažej Možucha.

Prístup pri obhospodarovaní lesného majetku mesta je smerovaný nielen k prírode blízkemu spôsobu získavania drevnej hmoty, ale aj k vytváraniu podmienok pre prežívanie pestrej palety životných foriem ako rastlinnej, tak aj živočíšnej ríše. Cieľom je zanechať pre budúce generácie pestrý lesný ekosystém s vysokým stupňom biodiverzity, čo je predpokladom pre zabezpečenie kvalitného životného prostredia pre človeka v budúcnosti.


 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!