hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Uľahčite si s nasledujúcimi tipmi výber správnej garážovej brány

dátum pridania: 28.06.22-14:19

Vybrať správnu garážovú bránu je často náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Garážové brány sa totiž líšia nielen vzhľadom, ale aj materiálovými vlastnosťami, štruktúrou a funkčnosťou.

S našimi nižšie uvedenými tipmi ale budete na tento proces optimálne pripravení bez ohľadu na to, či hľadáte bránu do novej garáže alebo potrebujete len kompletný servis závor do existujúcej garáže.
Naše tipy vám prezradia, na čo si treba dať pozor pri plánovaní, výbere a kúpe novej a tej najlepšej garážovej brány pozor.

garazova brana banska bystrica


Koľko „krídel“ by mala mať vaša garážová brána?

Garážové brány majú zvyčajne jedno alebo dve dverné krídla. Garážová brána s dvomi krídlami je veľmi obľúbeným variantom, ktorý sa nazýva aj dvojkrídlové dvere. Jeho brány môžete otvárať buď jednotlivo, alebo oboma „krídlami“. V tomto prípade si ale naplánujte v priestore garáže dostatok miesta, pretože rozsah otáčania dverí sa mení v závislosti od šírky krídla. Ak takýto priestor nemáte, vaša krídlová brána sa môže stať zbytočným problémom.


Potrebujete priechodné dvere?

Ako chcete využívať svoju garáž? Ako miesto na zaparkovanie auta alebo ako viacúčelovú garáž? Neustále otváranie a zatváranie dverí garáže, ktorá sa používa napríklad ako dielňa alebo sklad, sa môže rýchlo stať otravným. V tomto prípade by ste mali myslieť na integrované dvere.
 

Takéto integrované dvere sú vsadené do krídla brány. Ich použitie chráni pohybové mechanizmy krídla garážovej brány, čím sa znižuje poškodenie opotrebením. Veľkou výhodou integrovaných dverí je však toto: Aj pri výpadku prúdu elektricky ovládaného uzamykacieho mechanizmu  zostávajú integrované dvere prístupné. Rozlišujú sa integrované dvere s prahom a bez prahu.


Ako chcete otvárať a zatvárať garážovú bránu?

Podľa mechanizmu, ktorým garážovú bránu otvárate a zatvárate, sa garážové brány delia na:

 • výklopné brány;
 • sekcionálne brány;
 • rolovacie dvere;
 • posuvné brány;
 • a krídlové brány.

Klasické krídlové brány s dvoma krídlami nájdete v moderných garážach len zriedka. Ak sú použité, väčšinou ich vyrába na mieru stolár. Pri kúpe garážovej brány máte dnes väčšinou na výber medzi výklopnými bránami, ktoré sú určite rozšírené aj pre dobrý pomer ceny a výkonu, rolovacími bránami, posuvnými bránami a sekčnými bránami.
 

Nahor sa otvára krídlová brána. Je robustná, pretože je vyrobená z jedného kompletného kusu. Na druhej strane rolovacia brána funguje ako roleta: zmizne zrolovaná v hornej časti dverí. Posuvné brány sa pohybujú rovnobežne so stenou garáže, potrebujete k tomu nielen ťah na ručný alebo elektrický zdroj, ale aj príslušný úložný priestor vľavo alebo vpravo od otvoru garáže.
 

Sekcionálna brána sa dá otvárať aj smerom nahor. Hodí sa do každého garážového otvoru, či už je štvorcový alebo šikmý. So sekcionálnymi bránami je možné realizovať aj garážové brány s kruhovým oblúkom.


Mala by sa vaša garážová brána otvárať silou svalov alebo elektromotorom?

Zatiaľ čo niektoré garážové brány sa otvárajú a zatvárajú ručne, na iných modeloch sa táto úloha vykonáva automaticky. V prípade automatiky čerpá vaša brána energiu z elektromotora.
 

Veľkou výhodou elektrického otvárania a zatvárania je jednoduchšie a rýchlejšie použitie. V tomto prípade však budete z času na čas možno potrebovať aj kvalitný servis garážových brán.
 

Elektrický pohon však boduje aj z hľadiska bezpečnosti, pretože automaticky zamknutá garážová brána sa nedá otvoriť ručne a pri pokuse sa zablokuje. Takúto bránu môžete otvárať diaľkovým ovládačom, čo vaše pohodlie a komfort ešte zvyšuje.
Zdroj obrázka: studiovin/Shutterstock.com
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!