Ako správnym čistením DPF filtra ušetriť peniaze a zvýšiť výkon motora?

dátum: 20.01.22-15:38

Vedeli ste, že vyčistením DPF filtra môžete ušetriť veľa peňazí? Áno, presne tak, pretože takýmto čistením predlžujete životnosť pracujúceho motora, čo šetrí vysoké náklady a tiež znižuje škodlivé emisie

O aký spôsob čistenia ide? Viac sa dozviete v našom článku.

špeciálne filtre pevných častíc

Vyskúšajte reganeráciu

Všetky dieselové vozidlá majú už dlhší čas špeciálne filtre pevných častíc. Zabezpečujú, aby sa naftovým motorom netvorili sadze. Tie sa dajú odstrániť pri rýchlej plynulej jazde spálením pri teplote vyššej ako 550 stupňov. Aj napriek tomu sa však časom filter znehodnotí a zanesie. Výmena je ale pre mnohých majiteľov áut nákladná, a preto sa rozhodujú pre lacnejší repas. 

Kedy je regenerácie zbytočná?

Dlhšia prevádzka na krátku vzdialenosť môže zhoršiť regeneráciu filtra pevných častíc, pretože teplota výfukových plynov nedosahuje požadovanú teplotu. Výsledok: filter sa upchá alebo je poškodený.

Aby sa tomu zabránilo, kontrolka filtra pevných častíc na prístrojovej doske sa  rozsvieti,  keď množstvo sadzí dosiahne určitú hranicu. Vtedy je regenerácie už zbytočná a je čas na výmenu alebo opravu. 

Čistenie repasom namiesto výmeny

Aj pri správnej regenerácii  je filter zanesený  popolom a je potrebné ho vymeniť. Jeho životnosť závisí okrem iného aj od štýlu jazdy, oblasti použitia, najazdených kilometrov a motorového oleja. Namiesto finančne a časovo nákladnej výmeny ale môžete filter aj vyčistiť. 

Spravidla ide o mechanické alebo tepelné procesy. Filter sa rozoberie, urobí sa analýza, diagnostika a následná rekonštrukcia jednotlivých častí. Takéto jednoduché čistenie dpf filtra je v mnohých smeroch omnoho lacnejšie s efektom kúpy nového zariadenia, s ktorým môžete najazdiť niekoľko ďalších tisícok kilometrov. 

Zdroj obrázka: Standret/shutterstock.com