Zariadenie, vďaka ktorému nebude lov v náročných podmienkach problémom

dátum: 28.11.21-00:19

Prečo si veľa poľovníkov vyberá termovízne kamery? Aká je podstata infračerveného zariadenia? Kto iný môže mať prospech z termovíznych kamier?

To všetko a viac sa dozviete v našom ďalšom zaujímavom článku.

polovnicka termovizia

Termovízia a jej výhody

Poľovnícka termovízia je optické zariadenie, ktorého princípom je sledovanie tepelnej siluety zveri na značnú vzdialenosť alebo cez prekážky. Jeho výhodou je, že zariadenie je schopné detekovať tepelné žiarenie zvierat. Tma, oblačné počasie, dym, hmla, dážď, sneženie, husté kríky a vysoká tráva už nie sú vďaka termovíznemu zariadeniu pre poľovníkov žiadnou prekážkou.

Princíp činnosti

Lov pomocou termovízie PARD alebo inej značky vám dáva neobmedzené možnosti nájsť akýkoľvek zdroj tepla. Zariadenie farebne alebo čiernobielo reprodukuje siluety zvierat a vtákov na obrazovke. Objekty s rôznymi teplotami sú zobrazené rôznymi farbami, vďaka čomu je obraz jasný a ľahko identifikovateľný.

Termokamera alebo zariadenie na nočné videnie - čo je lepšie?

Zariadenia na nočné videnie zlepšujú obraz iba za zhoršených svetelných podmienok a zobrazujú úplne všetky objekty. V tmavom a drsnom teréne budú preto kríky a stromy vážnou prekážkou fungovania zariadenia.

Termovízne prístroje na lov sú schopné detekovať akýkoľvek zdroj tepla bez ohľadu na povahu prekážky. So zariadeniami na nočné videnie je problematické preskúmať nehybný objekt v kríkoch a medzi stromami, aby sa v hustej tráve našli stopy po zranenom zvierati.

Termovízne zariadenia majú aj pokročilejšie funkcie, o čom sa ale najlepšie presvedčíte priamo v praxi a teréne, ktorého charakter, ako sme si povedali, v podstate ani nerozhoduje. 

Zdroj obrázka: CHUYKO SERGEY/Shutterstock.com