Ako vyčistiť a dať do pôvodného stavu vaše šperky?

dátum: 08.08.22-18:45

Každý moderný človek nosí na ozdobu tela obľúbené šperky. Nie je ale žiadnou novinkou, že ich krása a lesk sa časom vytratia, zdeformujú sa a zašpinia

Ako im vrátiť ich pôvodnú krásu bez drahej návštevy zlatníctva?
Citrónová šťava
Nové náušnice čistiť nemusíte. Čo ale s tými staršími? Skúste to s citrónom. Táto metóda je mimoriadne jednoduchá. Najskôr vyberte citrón z chladničky a začnite vytláčať kvapky tekutiny do malej misky. Nechajte šperk v šťave 5 minút namočený a potom vysušte. Uvidíte, že bude znova krásny.
Voda s jedlou sódou
V podstate by ste si mali do misky nasypať sódu a do nej pridať pár kvapiek vody, ideálne vlažnej, aby sa vytvorila hustejšia kašovitá zmes. V nej potom nechajte šperky približne 20 minút uložené. Keď čas uplynie, môžete šperky vyčistiť jemnou kefkou, opláchnuť a vysušiť. Niektorí do tejto zmesi pridávajú aj jemný prostriedok na umývanie riadu. Podobne môže zapôsobiť aj prací prostriedok.
Nezabudnite na správnu starostlivosť a nosenie
Veľmi dôležitý vplyv na kvalitu a stav vašich nových šperkov bude mať aj starostlivosť. Pod tou sa konkrétne rozumie zváženie nosenia šperkov pri bežných činnostiach a ich vhodné uloženie do šperkovnice.
Skúste to s profesionálnymi prípravkami
Pokiaľ sa obávate domácich receptov na čistenie šperkov, môžete si nechať vaše vzácne klenoty vyčistiť u zlatníka. Prípadne si v dobrej drogérii zakúpiť profesionálne čistiace doplnky, ktoré vás finančne určite nezruinujú.
Niekedy je ale naozaj najlepšie dbať na správne používanie a starostlivosť o šperky, vďaka čomu sa vyhnete ich rýchlemu poškodeniu najlepšie a bez zbytočných strát.