Mýty a pravda o tom, ako sa v zime dobre zahriať

dátum: 28.01.23-20:31

Napriek tomu, že je zimná krajina rozprávkovo krásna a pre mnohých dnes už aj vzácna, pocit chladu príjemné pocity rýchlo zaženie. Zahriať sa v mínusových teplotách je pre mnohých z nás v tomto ročnom období naozaj ťažké, o to viac, ak sa z roka na rok zvyšujú aj ceny za energie na vykurovanie.

Udržať sa v teple pomocou dostupných a overených postupov je preto pre nás jediná možnosť. Ktorý z týchto postupov je ale pravdivý, a čo je naopak mýtus?

luxusne saty pre moletky bystrica

Mýtus č. 1: S poklesom teploty vzduchu klesá telesná teplota

Trocha zimy človeku neuškodí, pretože je dobre zásobený osobným teplom. V chladnom období sa človek automaticky hneď nemusí vyhrievať, stačí si udržiavať teplo, ktoré nám telo dáva - človek je teplokrvný tvor, čo znamená, že máme konštantnú telesnú teplotu, ktorá nie je tak nízka.

Teplo však dokáže naše telo rýchlo opustiť. K tomu zvyčajne dochádza pri vysokej vlhkosti, pretože takýto vzduch má lepšiu tepelnú vodivosť ako suchý. Moderné dámske zimné bundy a kabáty by mali preto v tejto situácii pomôcť. 

Človek stráca svoje telesné teplo oveľa rýchlejšie napríklad počas sneženia. Počas sneženia a pri teplote -1 stupeň na ulici stratíte za 5 minút toľko tepla ako za jasného počasia pri teplote –10  stupňov počas celých 15 minút.

Mýtus č. 2: Alkohol vám pomôže udržať vás v teple

Alkoholické nápoje vás nikdy nezahrejú, ale skôr naopak - ochladia. Je to preto, že alkohol v tele rozširuje periférne krvné cievy, vrátane ciev pod pokožkou danej osoby.

So zvýšeným príjmom alkoholu sa zvyšuje aj prenos a  strata tepla. Podľa lekárskych údajov sa 85 % nebezpečných omrzlín vyskytuje práve v prípadoch silnej intoxikácie alkoholom.

Mýtus č. 3: Premrznuté telo zahreje horúca voda alebo vysoké teploty

Určite nie! Toto by ste nemali robiť, pretože prudký nárast teploty spôsobuje bunkovú smrť. Ak vonku poriadne premrznete, telesná teplota by sa mala obnovovať postupne. Zahriať sa zvnútra môžete teplým čajom alebo jedlom. 

Čo pomáha ?

V prvom rade je to vrstvenie oblečenia. Samozrejme, luxusné šaty pre moletky musia na vašej postave vyniknúť bez ďalších zbytočných doplnkov. Platí to ale za predpokladu, že je miestnosť dobre prehriata.

Na iné príležitosti sa oblečte teplejšie. Topánky sa prednostne nosia z prírodných materiálov. Používajte vlnené ponožky, papuče vyrobené z prírodného materiálu, sveter a kvalitné termoprádlo. Prekryte zápästia, uši, krk, ruky a členky. Ide o najviac chúlostivé miesta, cez ktoré vnímame zmenu teploty najintenzívnejšie.

 

foto: shutterstock