Interiérové či vonkajšie: sprievodca výberom žalúzií

dátum: 05.07.22-02:14

Žalúzie sú dôležitou súčasťou okien, pomáhajú prispôsobiť si svetelné podmienky v interiéri, regulujú teplo v miestnosti a zároveň bránia zvedavým očiam pozorovať, čo sa u vás doma deje. Existuje však veľa rôznych typov žalúzií, pričom každý z nich má svoje výhody i nevýhody.

Interiérové žalúzie miestnosť zatienia a skrášlia

Žalúzie sú dnes rozšíreným produktom, ktorý nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Pokiaľ uvažujete, že si nejaké zadovážite, skúste sa najprv oboznámiť so základnými typmi. Podstatným faktorom je, či je tienidlo nainštalované vnútri alebo vonku. Vnútorné žalúzie sú nielen praktickou, ale aj dizajnovou súčasťou interiéru, ktorému dodávajú jedinečný štýl. Zaberajú málo miesta, ide zväčša o úzke žalúziové pásy.


Môžete si zvoliť horizontálne žalúzie vyrobené z hliníka alebo dokonca z dreva či z bambusu. Drevené žalúzie sú veľmi elegantnou a originálnou voľbou pre tých, ktorým záleží na dizajne ich domova. Obľúbenou voľbou sú aj široké textilné vertikálne žalúzie, ktoré zároveň plnia tieniacu funkciu záclon alebo závesov.

exterierove zaluzie combo ekoprofil


Najväčšou výhodou interiérových žalúzií je ich nižšia cena. Vďaka tomu sú v domácnostiach veľmi rozšírené a ich inštalácia je veľmi jednoduchá. Interiérové žalúzie zabraňujú priamemu slnečnému žiareniu prenikať do miestnosti, faktom však je, že teplo zachytia až vo chvíli, keď prenikne cez sklo. Dostane sa tak do interiéru a zvyšuje teplotu v miestnosti. Ak chcete zbytočnému prehrievaniu miestnosti zabrániť, vyberte si radšej exteriérové žalúzie.


Vďaka exteriérovým žalúziám sa miestnosť zbytočne neprehrieva

Tento typ žalúzií je vhodný pre miestnosti otočené na slnečnú stranu, zabraňujú totiž prenikaniu tepla dovnútra. Naviac počas zimnej vykurovacej sezóny zabraňujú úniku tepla a znižujú náklady na vykurovanie. Exteriérové žalúzie sú najčastejšie lamelové alebo hliníkové. Ich výhodou oproti roletám je možnosť naklápania, vďaka čomu môžete efektívnejšie regulovať množstvo svetla v miestnosti.


Exteriérové žalúzie sú skvelou ochranou pre okná a sklo pred vonkajšími vplyvmi. Nie všetky moderné žalúzie však dokážu v miestnosti vytvoriť úplnú tmu, izbu len tienia. Montáž horizontálnych žalúzií si vyžaduje odbornú ruku, pretože pri ich inštalovaní sa zasahuje do steny alebo do okien. Ak sa chcete chrániť nielen pred svetlom a teplom, ale aj pred vonkajším hlukom, vyberte si skôr exteriérové rolety. 

Zdroj obrázka: ekoprofil.sk