Turisti sa môžu pred cestou registrovať, z - Auto-Moto | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Auto-Moto v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Turisti sa môžu pred cestou registrovať, získajú ľahšie pomoc

dátum pridania: 23.07.09-14:31

Slováci sa môžu pred cestou do zahraničia zaregistrovať prostredníctvom formulára na internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí.

Registrácia má slúžiť prioritne na to, aby v prípade potreby, alebo výskytu nejakej krízovej situácie, či už je to vojnový konflikt, alebo rozsiahlejšie zemetrasenie, aby na ministerstve boli schopní lokalizovať ľudí a zabezpečovať im efektívnu pomoc. Najväčším problémom je totiž zistiť, kto v postihnutej oblasti pomoc potrebuje.

Do formulára musí cestujúci vyplniť základné informácie o sebe, ako je napríklad miesto bydliska či kontakt, zadať cieľ cesty a kde sa bude pohybovať. Následne mu systém vytvorí kód, prostredníctvom ktorého bude môcť aj v zahraničí upraviť zadané údaje, pokiaľ svoju trasu zmení. Údaje o cestách Slovákov nebude štát archivovať. Tieto údaje po ukončení jeho pobytu v zahraničí sa vymazávajú, takže sa nerobí žiadny archív.

Je tiež možné v prípade vypuknutia vojnového konfliktu či prírodnej katastrofy ľuďom v postihnutej oblasti poslať SMS správu a informovať ich, na koho sa môžu so žiadosťou o pomoc obrátiť, kde je najbližšia ambasáda, či odporučiť trasu, akou sa majú pohybovať.

Slovákom cestujúcim do zahraničia pomáhajú v prípade problémov zastupiteľské úrady. Tie im môžu napríklad vydať náhradné cestovné doklady, v prípade nehody, úmrtia alebo nedostatku peňazí cestujúceho kontaktovať príbuzných či známych, ako aj odporučiť právnu a lekársku pomoc.

(red.)
 poslať článok mailom  vytlačiť článok