Slávnostné predstavenie publikácie "Slovenské - Stavba | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Stavba v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Slávnostné predstavenie publikácie "Slovenské národné povstanie 1944"

dátum pridania: 24.02.10-15:29

V sobotu, 27. februára 2010 o 14.00 sa v Múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici uskutoční slávnostná prezentácia publikácie Stanislava Mičeva a kol. Slovenské národné povstanie 1944.

Publikácia formou literatúry faktu a popularizačnej literatúry približuje čitateľovi zrozumiteľnou formou dejiny Slovenska v období rokov 1938 – 1945 so zameraním na vyvrcholenie národnooslobodzovacieho boja v Slovenskom národnom povstaní. Zvolený veľký formát publikácie (27x35 cm) umožnil autorom využiť bohatý archív Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Publikácia tak okrem fundovaných textov autorov popredných historicko-vedných inštitúcií na Slovensku (Múzeum SNP Banská Bystrica, Vojenský historický ústav Bratislava, Historický ústav SAV Bratislava, Slovenská národná knižnica Bratislava a Univerzita M. Bella Banská Bystrica) prináša čitateľovi skoro 300 fotografií, dokumentov a máp, ktoré text plasticky dopĺňajú. V mnohých prípadoch ide o dosiaľ nepublikované materiály. Pre vzdelávacie účely bude publikácia doplnená DVD s dokumentárnym filmom s rovnakým názvom, ktorý v roku 2009 realizovala STV s koprodukcii s Múzeom SNP. Táto freska spomienok priamych účastníkov protifašistického ozbrojeného zápasu na Slovensku je tým najlepším, čo v oblasti dokumentu na Slovensku vzniklo. Kombinácia publikácie s bohatým dokumentárnym materiálom a DVD filmom so spomienkami priamych účastníkov týchto historických udalostí je ideálnou formou pre využitie vo vzdelávacom procese.
Slávnostné predstavenie publikácie sa uskutoční za prítomnosti predsedu vlády Slovenskej republiky, pána Roberta Fica a zástupcov spomínaných historicko-vedných inštitúcií.
 poslať článok mailom  vytlačiť článok