Posledné predstavenie Archy templárov v Štát - Kariéra | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Kariéra v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Posledné predstavenie Archy templárov v Štátnej opere.

dátum pridania: 17.03.10-10:24

Vo štvrtok 18. marca 2010 o 18.30 h sa banskobystrická Štátna opera rozlúči s hudobno-tanečno-dramatickým dielom Dany Dinkovej a Henricha Leška Archa templárov. Predstavenie zavedie divákov do obdobia zrušenia templárskeho rádu a likvidácie jeho majstrov.

Autorka scenára Dana Dinková o vzniku diela hovorí: „V prvom rade ma zaujal príbeh posledného templárskeho veľmajstra de Molaya, o ktorého živote som sa dozvedela z kníh ešte skôr, ako sa začali intenzívne diskusie a polemiky okolo Da Vinciho kódu a následne aj o templároch. Myšlienka spracovať túto tému sa vo mne rodila dlhší čas. Ak by mi história neponúkla taký zvláštny a záhadný príbeh, sotva by mi zišlo na um divadelne ho spracovať. Inšpiroval ma predovšetkým fakt, že posledného templárskeho veľmajstra nielenže mučili a pribili na kríž ako Ježiša Krista, ale nakoniec ho ešte aj upálili ako kacíra. Osobitným impulzom bola pre mňa skutočnosť, že de Molay pred upálením na hranici preklial Svätého otca Klementa V., francúzskeho kráľa Filipa IV. a aj hlavného inkvizítora výrokom, že do roka a do dňa sa stretnú pred Božím súdom. Všetci traja do roka umreli. Molayova kliatba sa naozaj naplnila. Tieto historické fakty vo mne vyvolali záujem o templársku tematiku.“


Henrich Leško podporil túto zaujímavú tému hudobnými kompozíciami, ktoré sa pohybujú na pomedzí symfonickej a filmovej hudby.
Svetová premiéra tohto diela sa uskutočnila v Štátnej opere 7. a 8. marca 2008.

Hudba: Henrich Leško, scenár, réžia a choreografia: Dana Dinková, scéna: Jaroslav Valek, kostýmy: Adriena Adamíková.
V hlavných úlohách: Šimon Svitok, Oľga Hromadová, Ján Haruštiak a. h., Ivan Zvarík, Dušan Šimo. Spoluúčinkuje orchester, zbor a balet Štátnej opery.
 poslať článok mailom  vytlačiť článok