O ceste liečivej mastichy z ostrova Chios - Ubytovanie | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Ubytovanie v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

O ceste liečivej mastichy z ostrova Chios k tisíckam spokojných Slovákov

dátum pridania: 07.03.17-14:27

Rozhovor s majiteľom jediného certifikovaného eshopu s Chioskou mastichou.

Pavol Bojda je majiteľ jediného certifikovaného internetového obchodu s Chioskou mastichou na Slovensku. V rozhovore s ním sa dozviete ako putuje originálna masticha z gréckeho ostrova Chios až na Slovensko k tisíckam spokojným zákazníkov.

Za najväčší úspech internetového obchodu s Chioskou mastichou (www.mastichaterapia.sk) možno považovať jeho primárny úmysel pomáhať ľuďom. Eshop MastichaTerapia pritom nie je zameraný len na samotný predaj, ale aj na poskytovanie bohatých informácií o jednotlivých zdravotných ochoreniach a prírodných metódach terapie, ku ktorým poskytuje aj odborné poradenstvo.

 

Čo je to Chioská masticha?

Masticha alebo mastix je živica, ktorá vyteká z kôry stromu Pistacia lentiscus var. Chia. Táto odroda sa pestuje výlučne v južnej časti gréckeho ostrova Chios.

Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam a špecifickému zloženiu pôdy sa nikde na svete nedarí dopestovať mastichu v takej kvalite, ako na tomto malebnom ostrove. Liečivé vlastnosti mastichy poznali už starovekí grécki lekári, ktorí ju predpisovali hlavne pri žalúdočných problémoch. V 14. storočí mala až takú cenu, že bola vyvažovaná zlatom.

Nasledovalo množstvo pokusov dopestovať mastichu aj v iných častiach sveta, no vždy to skončilo veľmi nízkou kvalitou živice s minimálnym obsahom liečivých látok. Preto od roku 1997 sú všetky znalosti a vedomosti o pestovaní chránené Unescom ako kultúrne dedičstvo a samotná Chioská masticha nesie chránené označenie pôvodu PDO.

 

Ako ste sa dostali k Chioskej mastiche?

To je celkom zaujímavý príbeh. V roku 2014 som sa vrátil z dlhodobého pobytu v Nórsku späť na Slovensko s úmyslom rozbehnúť projekt so zdravými potravinami tzv. "superfoods". V tom čase som však začal pociťovať žalúdočné ťažkosti a bolesti v oblasti hrtana a prácu som musel prerušiť. Po sérii lekárskych vyšetrení bola moja konečná diagnóza infekcia baktériou Helikobakter pylori.

Potom nasledoval bežný, pre súčasného pacienta veľmi známy scenár: 2 druhy antibiotík, plus lieky na blokáciu tvorby žalúdočných štiav. Táto liečba mi vôbec nezabrala a moje problémy pretrvávali. Na rad mala prísť ďaľšia vlna, tentokrát ešte silnejších liekov, no intuitívne som vedel, že musím hľadať inú cestu. Po hodinách hľadania a študovania materiálov na internete, prevažne v angličtine, som narazil na Chioskú mastichu.

V tom čase bolo o nej veľmi málo informácii a zohnať sa dala len veľmi ťažko. Čo je však najdôležitejšie, po 2 mesiacoch mastichovej kúry nebolo po helikobakterovi ani stopy a cítil som sa oveľa lepšie. Vtedy vo mne vzplanula myšlienka venovať sa Chioskej mastiche hlbšie, a predstava rozšíriť povedomie o jej liečivých vlastnostiach mastichy všetkým ľuďom, ktorí už majú antibiotík plné zuby.

 

Komu by ste odporučili Chioskú mastichu?

Pole pôsobnosti mastichy je veľmi široké. Žutie mastichových kryštálov pôsobí proti zubnému kazu a zápalom v ústnej dutine, mastichové kapsuly liečia zápaly žalúdka, žalúdočné vredy a veľmi dobré výsledky sú pri ochoreniach spôsobených baktériou Helikobakter pylori. Treba si však uvedomiť, že je to prírodná terapia a pri vážnejších ochoreniach je potrebné dlhodobejšie užívanie. Dobrou správou však je, že masticha nemá žiadne vedľajšie účinky.

 

Ako reagujú na Chioskú mastichu ľudia na Slovensku?

Samozrejme, ľudia boli na začiatku trochu skeptickí. No za posledné 3 roky, ktoré sa mastiche venujeme, sa vedomosti o jej liečivých účinkoch značne rozšírili a postupne si získava dôveru a dobré meno. V súčasnosti je to viac než 4000 užívateľov, s ktorými sme komunikovali priamo a to, čo nás naozaj veľmi teší je, že viac než 80% ohlasov na terapiu mastichou je pozitívnych.

 

Čo by ste na záver odkázali záujemcom nielen o Chioskú mastichu, ale o zdravú výživu celkovo?

Častokrát počúvam, že netreba dodržiavať žiadne špeciálne diéty, že najlepším radcom a učiteľom je naše vlastné telo. Samo nám napovie a vypýta si presne to, čo potrebujeme. Samozrejme, nedá sa s tým nesúhlasiť, ale podľa mňa si to vyžaduje veľkú dávku úprimnosti k sebe samému a schopnosť vedieť rozlíšiť, čo je hlas srdca a čo hlas našich “chtíčov”. V opačnom prípade môže byť ten náš malý tichý hlások, ktorý to s nami myslí naozaj dobre, prekričaný krikom nášho ega, ktoré má chuť na dvojitý hamburger, hranolky a colu. :-)

Žiaľ, takouto "intuíciou" sa v súčasnosti riadi veľké množstvo ľudí. Každopádne, všetko začína v našej hlave a najdôležitejšie je si uvedomiť, že choroba nie je problém, s ktorým máme bojovať, ale je to spôsob, akým naše telo s nami komunikuje a dáva nám vedieť, že niečo nerobíme správne, a že niekde treba urobiť zmenu.

A zvyčajne tým prvým a najhlavnejším krokom by mala byť zmena nášho myslenia. Začnime napríklad tým, že vypneme televízne noviny, a radšej venujme našu pozornosť na lásku a úsmev pre ľudí okolo nás... a samozrejme, aj sebe samému. :-)

 

Masticha terapia APOTHECARY s.r.o.

F.Mojtu 18, 949 01 Nitra

0902 336 536

info@mastichaterapia.sk

www.mastichaterapia.sk

Sledujte nás aj na Facebooku.
 poslať článok mailom  vytlačiť článok