Kedy neplatíte daň za pozemok - Reality | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Reality v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Kedy neplatíte daň za pozemok

dátum pridania: 03.02.10-10:15

Ak ste napríklad vlastníkom rodinného domu na vlastnom pozemku, nemusíte platiť daň za celú výmeru pozemku.

Od celkovej výmery pozemku odpočítate zastavané plochy, ktoré zdaňujete daňou zo stavieb. Čiže odrátate si zastavanú plochu rodinného domu, prípadne ďalších stavieb, za ktoré platíte inú daň. Do daňového priznania potom uvádzate výmeru pozemku zníženú o tieto zastavané plochy.

Ak ste napríklad majiteľom bytu v bytovom dome a stali ste sa tiež spolumajiteľom pozemku pod bytovým domom, daň za pozemok neplatíte. V tomto prípade zaplatíte iba daň z bytov. Týka sa to však výlučne pozemku priamo pod domom, na ktorom stojí bytový dom. Takýto pozemok nie je predmetom dane a daňové priznanie podávať nemusíte.

Ak má takýto pozemok aj časti, na ktorých nie sú stavby, za ktoré sa platí daň zo stavieb alebo bytov alebo vlastníte aj pozemky priľahlé k bytovému domu, daňové priznanie podať musíte a daň z pozemkov zaplatíte len za tú výmeru, ktorá nie je zastavaná. Inak povedané - keď platíte daň zo stavby alebo bytov, už neplatíte daň za pozemok pod nimi.Ak zdaňujete len pozemok, vypĺňate len základné žlté tlačivo k dani z nehnuteľností (právnické osoby majú bordové).

(red.)

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok