Chrípkové ochorenia naďalej klesajú - Stavba | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Stavba v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Chrípkové ochorenia naďalej klesajú

dátum pridania: 17.03.10-09:26

V 10. kalendárnom týždni zaevidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici v rámci Banskobystrického kraja opätovné zníženie výskytu akútnych respiračných (ARO), ako aj chrípkových ochorení (CHPO).

Aktuálna chorobnosť na ARO je 1449 prípadov na 100 tisíc obyvateľov, (pokles o 4,5 percenta) a v prípade chrípky ide o 211 prípadov na 100 tisíc obyvateľov, čo je pokles oproti deviatemu kalendárnemu týždňu o tri percentá. Lokálne epidémie hlásia len okresy Revúca a Banská Štiavnica, žiadny okres v rámci Banskobystrického kraja nesignalizoval zatvorenie predškolských a školských zariadení. Ostatné okresy hlásia len sporadický výskyt či výskyt bez aktivity. „Najvyšší výskyt dlhodobo zaznamenávame v okrese Veľký Krtíš, Lučenec a Krupina, kde je výskyt na ARO aj chrípku nad krajským priemerom. V porovnaní s vlaňajším rokom je to však obrovský pokles, až o 43,5 percenta na ARO a u chrípky až o 65,5 percenta. Vlani v tomto období totiž práve vrcholila chrípka“, konštatovala vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ MUDr. Mária Avdičová. Najvyššiu chorobnosť v 10. týždni RÚVZ eviduje u detí do 5 rokov, nasleduje veková skupina školských detí a stredoškolákov. Najnižšia chorobnosť je u dospelých a starších ľudí. Komplikácie sa vyskytli u troch percent, čo je 164 chorých- najviac vo forme zápalov dutín, pľúc a  stredného ucha.
Na otázku čomu odborníci takýto atypický vývoj ochorení pripisujú MUDr. Avdičová uviedla, že ešte veľmi málo vedia o vlastnostiach nového vírusu chrípky. Ochorenia ním spôsobené kulminovali vlani v novembri- v 40-45 kalendárnom týždni, kedy vrcholila chorobnosť vo väčšine regiónov SR vrátane banskobystrického, čo sa pri výskyte sezónnej chrípky nikdy nezaznamenalo. „Naopak, sezónne vírusy takmer pravidelne kulminovali vo februári, alebo na prelome januára a februára, čo sme tohto roku npozorovali. Je isté že vírus novej chrípky sa bude správať aj šíriť inak, ako vírusy sezónnej chrípky. Ťažko sa dá odhadnúť, čo bude v ďalších mesiacoch. Keďže v novembri nebola veľká zima je možné že sa ešte vírus bude aktivizovať, keď sa oteplí“, konštatuje MUDr. Avdičová. Podľa nej je to v súlade s pozorovaniami z celej Európy, kde klesol výskyt chrípkových ochorení, ako aj počet pozitívnych izolácií v rámci monitoringu novej chrípky. Počet pozitívnych izolácií je čím ďalej, tým nižší. V uplynulom týždni ani v banskobystrickom kraji nezaznamenali žiaden nový prípad.
Z doterajších výskumov odborníkov, hlavne v USA, sa predpokladá, že vírus bude naďalej postihovať vekovú skupinu mladých ľudí. Už prvé analýzy zo začiatku pandémie totiž ukázali, že staršie vekové skupiny akoby neboli ohrozené. Pozorovania však ešte pokračujú. Svetová zdravotnícka organizácia už vydala odporúčanie pre zloženie vakcíny pre sezónu 2010-2011 na jeseň. Pripravuje sa kombinovaná vakcína, ktorá bude obsahovať aj upravenú časť vírusu novej chrípky.

Zdroj: RÚVZ Banská Bystrica
 poslať článok mailom  vytlačiť článok