Ako sa vyhnúť nevoľnosti pri cestovaní - Auto-Moto | moja Bystrica
 
moja Bystrica - informačný portál, zoznam firiem
Auto-Moto v Banskej Bystrici - magazín moja Bystrica
hľadať: 
 

Ako sa vyhnúť nevoľnosti pri cestovaní

dátum pridania: 23.07.09-13:51

Nevoľnosť pri cestovaní, kinetóza dokáže cestovanie poriadne znepríjemniť. Postihuje všetky vekové kategórie, dokonca aj ostrieľaných morských vlkov a nevyhýba sa ani zvieratám.

Najviac sú na ňu náchylné deti od troch do dvanásť rokov a citlivejší ľudia. Ťažkosti nastávajú najmä pri rýchlej a častej zmene polohy tela, najmä hlavy, napríklad pri striedavom brzdení a zrýchľovaní, dlhej ceste kľukatou cestou, hojdavom pohybe lode na vlnách. Kinetóza vzniká nesúladom medzi vnemami rovnovážneho systému, ktorý sídli vo vnútornom uchu a registruje zmeny našej polohy a optickými vnemami. Zrak vníma, že telo je v dopravnom prostriedku v zdanlivom pokoji, ale centrum rovnováhy vo vnútornom uchu vysiela do mozgu správy o tom, že sa hýbe a nakláňa. Mozog tak dostáva dve protichodné informácie a keď ich nedokáže spracovať, dochádza v centrálnej nervovej sústave k dezorientácii a podráždeniu vegetatívneho nervstva. Tento proces prebieha u každého, rozdiel je iba v miere citlivosti na podráždenie vegetatívneho systému.

Niekto si to ani nevšimne, u citlivého jedinca však nastáva pokles krvného tlaku, bledosť, nutkanie na vracanie, vracanie, sprevádzané veľkou únavou organizmu. Okrem individuálnej predispozície hrá pri spustení kinetózy veľkú úlohu mnoho ďalších faktorov, napríklad psychika, únava, nervozita, typ a množstvo jedla skonzumovaného pred cestou, prázdny žalúdok. Podľa najnovších teórií podporuje vznik kinetózy aj histamín, ktorého toxické účinky v tele zosilňujú údeniny, konzervy, ryby, tvrdé syry, čokolády, paradajky, kyslá kapusta, špenát a alkoholické nápoje. Preto na zmiernenie nevoľnosti priaznivo pôsobia antihistaminiká, ako aj vysoké dávky vitamínu C, ktoré znižujú hladinu histamínu v organizme.


 

Priebeh kinetózy

Kinetóza prebieha v troch etapách. Začína sa celkovým útlmom organizmu a nezáujmom postihnutého o okolie. Človek bledne, zaleje ho studený pot, sťažuje sa na bolesti hlavy. V druhom štádiu sa môžu sa dostaviť návaly horúčavy v hlave pri jej pohyboch, neskôr aj bez nich, zvyšuje sa produkcia slín, prichádza nutkanie na vracanie a vrcholí vracaním. Po vyprázdnení obsahu žalúdka zvyčajne prichádza úľava, ale ak podnet, teda cestovanie pokračuje, problémy sa vrátia. V treťom štádiu postihnutý súvisle vracia, je vyčerpaný, apatický. V horších prípadoch môže nastať predkolapsový až kolapsový stav. Kinetóza môže trvať niekoľko, ale aj desiatky hodín a dokonca aj dní. Po ukončení cestovania sa skončí.
 

Ako predchádzať kinetóze

Kinetóze sa dá predchádzať. Predovšetkým si treba pred cestou dopriať poriadny spánok, cestovať oddýchnutý a v dobrej psychickej pohode. Organizmus je odolnejší. Podstatná je úprava jedálneho lístka pred cestovaním a počas neho. Večer pred cestou sa treba vyhnúť tučným a koreneným jedlám, alkoholu. Nikdy sa nevydávajte na cestu s úplne prázdnym ani s preplneným žalúdkom. Ideálne je niečo ľahké, hrianky, slané pečivo, jablko. Podľa rád starých morských vlkov je dobré počas plavby na lodi stále zamestnávať žalúdok, čiže jesť častejšie malé dávky. Dobré je zásobiť sa sušeným ovocím, orieškami, ďumbierovými sušienkami. Pred cestou a počas nej je najlepšie piť vodu s citrónom, minerálky, ovocné šťavy. Absolútne nevhodné sú šumivé nápoje, alkohol a cigarety. Čerstvý vzduch pomáha predchádzať nevoľnosti, v aute si treba otvoriť okno, na lodi byť na palube, v lietadle si pustiť prívod vzduchu.

Pred plavbou je ideálne vyspať sa prvú noc na zakotvenej lodi, aby si telo trocha zvyklo na pohyby na vode. Keďže v lietadle sa počas letu veľmi nemáte možnosť hýbať, odporúča sa pred dlhou cestou (viac ako päťhodinovou) dostatočne rozhýbať, zabehať si, zacvičiť a počas letu sa aspoň raz za hodinu poprechádzať po lietadle. V akomkoľvek dopravnom prostriedku nie je pre ľudí s citlivým žalúdkom vhodné pozerať sa dlho na jeden bod, teda čítať, hrať počítačové hry a podobne.


Prevencia a liečba kinetózy


 Na prevenciu a liečbu kinetózy pomáha ďumbierový a mätový čaj, ako aj preventívne podávanie vitamínu C v tabletách. Dobré je pred cestou zjesť lyžicu ďumbiera, ale keďže štípe a deti ho môžu odmietať, zoberte im ďumbierové sušienky.

V lekárňach dostať na zahnanie nevoľnosti ďumbierové lízanky či žuvačky, ale aj bežne dostupné lieky, ktoré pomáhajú predchádzať a zmierňovať príznaky kinetózy vo forme tabliet aj rektálnych čípkov pre prípad prudkého vracania. Vhodné je užiť ich asi štvrť až pol hodinu pred cestou, pri dlhšom cestovaní ich možno požiť znova. Homeopatický liek Cocculine na rozdiel od klasických liekov nevyvoláva ospalosť a najlepšie je užiť ho večer pred cestou a potom podľa návodu. Ak nevoľnosť prepukne, najlepšie je ľahnúť si, hlavu položiť na pevnú podložku, uvoľniť šaty a hlboko, pomaly dýchať.

(red.)


Media galéria
 poslať článok mailom  vytlačiť článok