hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota: 26°C
Vietor: 0m/s
Smer vetra: BEZV


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Promócie na Detskej univerzite UMB

dátum pridania: 18.07.16-15:34

Čo sú to peniaze a na čo ich potrebujeme? Aj na túto otázku dnes už vedia odpovedať študenti Detskej univerzity. Slávnostná promócia v aule Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici 15. júla 2016 ukončila 10. ročník Detskej univerzity UMB.

Osvedčenie z rúk doc. PhDr. Kataríny Chovancovej, PhD. prorektorky Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici si slávnostne prevzalo 46 účastníkov. Po slávnostnom študentskom sľube sa oficiálne stali absolventami 10. ročníka Detskej Univerzity UMB.

Detská univerzita UMB Banská Bystrica 2016Detská univerzita UMB Banská Bystrica 2016

Počas dvoch týždňov študenti základných škôl vo veku 9 – 15 rokov absolvovali výchovno-vzdelávací program. Pútavé témy primerané veku, spracovali vysokoškolskí učitelia fakúlt Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Detská univerzita UMB Banská Bystrica 2016Detská univerzita UMB Banská Bystrica 2016

A čo o Detskej univerzite povedali samotní absolventi? Za všetko hovorí úryvok z príhovoru žiakov, ktorý odznel pri slávnostnej promócii: „My sme sa tento rok v našej univerzite dozvedeli odpovede na otázky, ktoré sa vysvetľujú na vysokých školách. Napríklad: Čo sú to peniaze, na čo ich potrebujeme a ako ich môžeme získať a ako s nimi hospodáriť. Naučili sme sa, že pomocou matematiky jednoducho dokážeme určiť povrch kocky, dokážeme ale zistiť i povrch tela zvierat? Dnes už vieme, ako vedci zisťovali povrch tela mačky, vieme ako povrch tela ovplyvňuje život zvierat, vieme prečo niektoré zvieratá vyzerajú tak, ako vyzerajú. Vysvetlili sme si základy práva. Čo sú základné ľudské práva ako sú sloboda pohybu, listové tajomstvo, sloboda prejavu, právo na informácie. Nazreli sme do 19.storočia francúzskej kultúry a bližšie sme spoznali tvorbu impresionistov.

Detská univerzita UMB BB 2016

Tiež sme sa oboznámili s vybranými symbolmi írskej národnej a kultúrnej identity. Veľmi zaujímavá bola téma „Ako zvedavosť dokáže prinášať neskutočné objavy“. Na skutočných historických miestach Banskej Bystrice sme s autorkou knihy “Moja Banská Bystrica“ spoznávali čo bolo ideou tohoto literárneho diela. Zamysleli sme sa nad toleranciou k iným kultúram. Pokúsili sme sa pochopiť ako žijú a čo asi prežívajú cudzinci na našom území. Na exkurzii v arboréte nám skúsená biologička priblížila nádherný svet fauny a v miestnej hvezdárni sme spoznali nekonečnosť vesmíru. Keďže sú prázdniny nezabudli sme ani na zdravý pohyb a športová olympiáda preverila naše fyzické schopnosti."

Detská univerzita UMB Banská Bystrica 2016

Viac informácii o vašom meste nájdete v novej aplikácii. Sťahujte tu: http://www.mojabystrica.sk/apka/
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!