hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Plošinová váha v praxi: Čo všetko s ňou dokážeme odvážiť?

dátum pridania: 12.03.22-21:33

Ako každá váha, rovnako aj tá plošinová slúži na to, aby pomocou nej používateľ zistil presnú hmotnosť. Čoho? Plošinové váhy sa vyznačujú svojou vyššou váživosťou – zvládnu odvážiť tovar či iné predmety v desiatkach, či stovkách kilogramov, ich horná hranica sa však môže vyšplhať aj na úroveň 3 000 kg a viac. Vďaka týmto vlastnostiam sa používajú najmä v skladoch, výrobe, obchode, ale tiež na farmách či v zberných dvoroch

Sklady, výroba i zberné dvory. Kde využijeme plošinové váhy? 

V závislosti od toho, na aký učel sa daná plošinová váha používa, je potrebné vybrať si vhodný typ. Aký je rozdiel v tom, keď je váha ciachovaná, kalibrovaná, či úradne overená? Pokiaľ váhu používate len pre vlastné použitie, postačuje Vám aj váha bez úradného overenia, či slangovo – bez ciachovania. Jedná sa teda o váhy pre orientačné váženie pre interné použitie.

V prípade ak váhu používate pri váženiach súvisiacich s platbami (napríklad predaj tovaru na základe hmotnosti), tak potrebujete váhu úradne overenú (resp. slangovo – ciachovanú). Takéto váhy sa nazývajú aj určené meradlá. Využívajú sa teda v obchodnom styku.

Či už máte váhu jedného, alebo druhého typu, tak sa môžete stretnúť s pojmom kalibrácia, alebo kalibrovaná váha. Niekedy sa pod pojmom kalibrovaná váha rozumie nastavenie váhy tak, aby vážila s dovolenou odchýlkou. Kalibrácia je však proces, kedy sa zistia skutočné odchýlky váhy a tie sa zapíšu do kalibračného listu. Takýto úkon je možné urobiť na každom type váhy.

 

Ciachované plošinové váhy (resp. váhy s úradným overením, či určené meradlá) sa tak najčastejšie využívajú v obchode: zákazník chce zaplatiť iba za to, čo naozaj kupuje. Na plošinových váhach je možné vážiť prakticky všetko: od vriec s múkou, pieskom, ryžou cez železný šrot alebo drevo až po živé zvieratá. V takom prípade býva zariadenie zväčša vybavené aj nájazdom k plošinovej váhe. 

 

 plosinove vahy banska bystrica

 

Aká je presnosť plošinových váh 

Prirodzene, presnosť týchto váh sa výrazne líši napríklad od mikrováh či kuchynských váh. Napríklad pri laboratórnych váhach sa vyžaduje čo najvyššia presnosť, preto je bežné, že takéto váhy odmerajú hmotnosť s presnosťou na 0,001g a lepšou. A čo plošinové váhy? 

 

 

Vo všeobecnosti platí, že čím má váha väčšiu váživosť, tým má horšiu presnosť. Presnosť váženia plošinových váh v závislosti od ich veľkosti a maximálnej váživosti sa môže pohybovať v rozmedzí 5 až 1000 g. 

 

Dobytčie váhy zohľadňujú pohyb zvieraťa

Samostatnou kategóriou sú dobytčie váhy, ktoré rovnako ako tie plošinové môžu byť zabudované v podlahe, nad úrovňou zeme, pohyblivé na kolieskach alebo dokonca sa dajú pripojiť ojom k traktoru a premiestniť napríklad na pašu. Aká je však ich presnosť, keď sa zviera na váhe hýbe? Veľmi dobrá, pretože dobytčie váhy sú vybavené špeciálnym systémom, ktorý hmotnosť dobytka priemeruje. 

 

dobytcie vahy bystrica 

Používateľ tak na displeji vidí konštantné, čo najpresnejšie číslo napriek tomu, že býk sa správa inak ako vrece múky. Takmer nutnosťou dobytčích váh je ohrada, ktorá zabráni tomu, aby zviera z váhy zišlo, či vyskočilo. Plošinové, vrátane tých dobytčích, váhy sú zväčša vyrobené z odolných materiálov, nenáročných na údržbu, ktoré je jednoduché vyčistiť: oceľ či nerez.  
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!