Prihlásenie/Problémy s prihlásením?
|
|
Slovenka žijúca v San Benedetto Del Tronto na Palmovej riviére v Taliansku je licencovanou sprievodkyňou Ríma, a nielen jeho. Zanechala svoj pôvodný odbor- peňažníctvo, ktorý vyštudovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave a začala sa venovať úplne inej činnosti.
Aj napriek tomu, že stratili nezabudnuteľného lídra, hrajú dodnes. Reč je o známej hudobnej skupine, ktorá sa na hudobnej scéne drží neuveriteľných tridsať rokov. I preto skupinu LOJZO poznajú asi všetci.
Hoci je hercom SND, od začiatku februára sa pravidelne vyskytuje v Nitre. Dôvodom je príprava inscenácie Pýcha a predsudok, do ktorej ho nitrianske divadlo obsadilo. Práve o tejto práci, ale aj o inom, sme sa boli porozprávať.
Na spoločnom vedeckom a kultúrnom rámci vzájomnej výmeny odborných pracovníkov, umožňujúcom ich vzájomné stáže, sa v týchto dňoch dohodli predstavitelia Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov (FPVaMV) Univerzity Mateja Bela (UMB) a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
Školy vychovávajú mladých ochranárov... Viac ako 150 škôl z celého Slovenska sa spája pre peknú vec.
Univerzita mestu – mesto univerzite je názov projektu, ktorý v sebe spája sériu pravidelných podujatí organizovaných v zimnom a letnom semestri.
Na včerajšom pracovnom stretnutí ku kandidatúre Banskej Bystrice na titul Európske mesto športu 2017 sa zišlo v Cikkerovej sieni radnice viac ako 70 zástupcov športových klubov pôsobiacich v meste pod Urpínom.
Banskobystrickému rozhodcovi Borisovi Marhefkovi sa dostalo veľkej pocty. Po trinástich rokoch kariéry arbitra sa dostal na nominačnú listinu svetovej medzinárodnej futbalovej federácie FIFA.
Pred 760 rokmi udelil kráľ Belo IV. osade Bystrica mestské privilégiá a vyznamenal ju na slobodné kráľovské mesto.
Námestie SNP v Banskej Bystrici zaplavili bubliny, od malých aj veľkých bublinárov. Počas 2. ročníka medzinárodného podujatia Bubble Day vytvorili Bystričania na námestí jedinečnú atmosféru, ktorá spájala ľudí a oživovala spomienky na detstvo.
Dňa 18.augusta sa vo večerných hodinách oficiálne oživila myšlienka nasvietenia historického diela, ktoré bolo vytvorené k 20. výročiu Slovenského národného povstania.
Užitočné linky |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) |
Počasie dnes | |
Teplota:
|
Mýty a pravda o tom, ako sa v zime dobre zahriaťdátum pridania: 23.01.20-21:27 Napriek tomu, že je zimná krajina rozprávkovo krásna a pre mnohých dnes už aj vzácna, pocit chladu príjemné pocity rýchlo zaženie. Zahriať sa v mínusových teplotách je pre mnohých z nás v tomto ročnom období naozaj ťažké, o to viac, ak sa z roka na rok zvyšujú aj ceny za energie na vykurovanie.
Udržať sa v teple pomocou dostupných a overených postupov je preto pre nás jediná možnosť. Ktorý z týchto postupov je ale pravdivý, a čo je naopak mýtus? Mýtus č. 1: S poklesom teploty vzduchu klesá telesná teplota Trocha zimy človeku neuškodí, pretože je dobre zásobený osobným teplom. V chladnom období sa človek automaticky hneď nemusí vyhrievať, stačí si udržiavať teplo, ktoré nám telo dáva - človek je teplokrvný tvor, čo znamená, že máme konštantnú telesnú teplotu, ktorá nie je tak nízka. Teplo však dokáže naše telo rýchlo opustiť. K tomu zvyčajne dochádza pri vysokej vlhkosti, pretože takýto vzduch má lepšiu tepelnú vodivosť ako suchý. Moderné dámske zimné bundy a kabáty by mali preto v tejto situácii pomôcť. Človek stráca svoje telesné teplo oveľa rýchlejšie napríklad počas sneženia. Počas sneženia a pri teplote -1 stupeň na ulici stratíte za 5 minút toľko tepla ako za jasného počasia pri teplote –10 stupňov počas celých 15 minút. Mýtus č. 2: Alkohol vám pomôže udržať vás v teple Alkoholické nápoje vás nikdy nezahrejú, ale skôr naopak - ochladia. Je to preto, že alkohol v tele rozširuje periférne krvné cievy, vrátane ciev pod pokožkou danej osoby. So zvýšeným príjmom alkoholu sa zvyšuje aj prenos a strata tepla. Podľa lekárskych údajov sa 85 % nebezpečných omrzlín vyskytuje práve v prípadoch silnej intoxikácie alkoholom. Mýtus č. 3: Premrznuté telo zahreje horúca voda alebo vysoké teploty Určite nie! Toto by ste nemali robiť, pretože prudký nárast teploty spôsobuje bunkovú smrť. Ak vonku poriadne premrznete, telesná teplota by sa mala obnovovať postupne. Zahriať sa zvnútra môžete teplým čajom alebo jedlom. Čo pomáha ? V prvom rade je to vrstvenie oblečenia. Samozrejme, luxusné šaty pre moletky musia na vašej postave vyniknúť bez ďalších zbytočných doplnkov. Platí to ale za predpokladu, že je miestnosť dobre prehriata. Na iné príležitosti sa oblečte teplejšie. Topánky sa prednostne nosia z prírodných materiálov. Používajte vlnené ponožky, papuče vyrobené z prírodného materiálu, sveter a kvalitné termoprádlo. Prekryte zápästia, uši, krk, ruky a členky. Ide o najviac chúlostivé miesta, cez ktoré vnímame zmenu teploty najintenzívnejšie.
foto: shutterstock
|