hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Ktoré časti sa vám oplatí na aute s príchodom jari skontrolovať a vymeniť

dátum pridania: 28.03.20-20:18

S nástupom tepla sa veľa ľudí začne intenzívne starať o svoje telo a kondičku, aby v plaveckej a dovolenkovej sezóne vyzerali čo najlepšie. Netreba ale asi dodávať, že auto, ktoré pracovalo pre vás celú zimu v extrémnych podmienkach, potrebuje jarné vylepšenie?

Aby ste ale nič dôležité v tomto smere nepodcenili, máme pre vás niekoľko užitočných tipov, na ktoré by ste sa mali zamerať, čo najskôr. 

nové brzdové kotúče banská bystrica

Podvozok

Podvozok vozidla počas zimnej prevádzky dostáva obrovskú záťaž - okrem vplyvu teplôt, prenikania snehu, nečistôt a vlhkosti, stav ciest ovplyvňuje časti odpruženia. A príchod jari tento problém len zhoršuje a vodič je jednoducho nútený navštíviť autoservis.

Starostlivá diagnostika musí prechádzať cez riadiace tyče a volant, guľové kĺby, tiché bloky, kĺbové kĺby, kardanové kĺby a ložiská. Je tiež potrebné venovať pozornosť tlmičom nárazov - často po zime vyčerpávajú svoje funkcie, aj keď na nich nie sú viditeľné žiadne známky opotrebenia. 

V žiadnom prípade možné náznaky nepodceňujte. Je vždy lepšie prijať preventívne opatrenia, čím sa predíde mnohým problémom.

Brzdy

Brzdový systém, je jedným z kľúčových bezpečnostných systémov v aute, takže ho nemôžete prehliadnuť. V zime brzdový systém pracuje aktívnejšie, vďaka čomu sa zvyšuje opotrebenie brzdových doštičiek, čo spôsobuje veľké zaťaženie brzdových valcov a hadíc. Prevádzková teplota bŕzd stúpa a vedie k varu brzdovej kvapaliny. 

Riešením je použiť nové brzdové kotúče a vylepšiť tak aktuálny stav brzdového systému a bezpečnosti auta na cestách. 

Osobitná pozornosť by sa mala venovať brzdovej kvapaline - z dôvodu jej hygroskopickosti (schopnosť absorbovať vlhkosť) rýchlo stráca svoje vlastnosti v dôsledku kontaktu so vzduchom. 

Takáto tekutina intenzívne vrie a vedie ku korózii brzdových mechanizmov zvnútra. Z toho istého dôvodu by sa tekutina na doplnenie mala skladovať v hermeticky uzavretej fľaši. Výmena sa odporúča prísne podľa predpisov - 2 roky alebo 60 000 km a so zákalom alebo sedimentom ešte skôr.

Batérie

Batéria nie je perpetuum mobile, ako si to niekedy mnohí majitelia automobilov myslia. Dokonca aj pre úplne novú batériu je zimná prevádzka pracovným zaťažením. Počet spotrebiteľov energie batérie v zime výrazne stúpa. Dokonca aj stabilný zimný štart sa pre batériu stáva extrémnym. Preto by ste ju mali skontrolovať tiež. 

Preverte aj zotrvačník a celý stav motora. Nič nenechajte na náhodu a poistite sa kompletným servisom.

Zdroj obrázka: MR.YURANAN LAKHAPOL/Shutterstock.com 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!