hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Festival svetla 2015 - Svetlo a tieň v umení a vede

dátum pridania: 10.12.15-11:27

V piatok a sobotu, 11.-12. decembra sa v Banskej Bystrici ako sme vás už informovali, uskutoční Festival svetla 2015 - Svetlo a tieň v umení a vede. Pri tejto príležitosti si prečítajte zaujímavý článok o svetle a tme a ich obrovskom význame v našom živote.

Prečo sa festival koná práve teraz
Rok 2015 bol valným zhromaždením Organizácie spojených národov vyhlásený za Medzinárodný rok svetla a technológii založených na svetle. OSN tak šíri myšlienku dôležitosti svetelných a optických technológií, ich význam pre našu budúcnosť a pre rozvoj spoločnosti. Festival sa bude konať v predvianočnom čase, počas dvoch večerov pred Luciou. Svätá Lucia je v tradíciách považovaná za nositeľku svetla, rozdávajúca dary. Členky folklórneho súboru Urpín a univerzitného súboru Mladosť pripravia originálny sprievod Lucií Banskou Bystricou.

Festival svetla

Prečo je svetlo dôležité
Svetlo je nevyhnutné pre existenciu života na Zemi. Aplikácia svetla vo vede spôsobila revolúciu v lekárstve, komunikácii, zábave a kultúre. Aj toto bude témou besied a filmovej prehliadky, ktoré vám festival prinesie.

Svetlo spája
Ultrakrátke svetelné dátové impulzy šíriace sa v malých optických vláknach, šírky ľudského vlasu vytvorili infraštruktúru modernej komunikácie a internetu, ktoré všetci dennodenne používame. Aj samotné sociálne média či videokonferencie s rodinou a priateľmi sú príkladmi toho, ako nevyhnutné je svetlo a pritom si jeho dôležitosť mnohokrát plnohodnotne neuvedomujeme.
Svetlo je všade
Umožňuje nám realizáciu našich každodenných činností, sprostredkúva zábavu, bezpečnosť, a je dôležitou súčasťou technologického pokroku. Svetlo nebude chýbať ani počas dvoch tmavých zimných nocí v Banskej Bystrici.
Festival prinesie svetelnú a laserovú galériu, interaktívne hry, videomappingy s príbehmi, workshopy a výstavu fotografií... Svetelnými a laserovými projekciami budú nasvietené historické objekty v okolí centra mesta, ktoré uvidíte v úplne „inom svetle“. Pre najmenších je pripravené šoférovanie Sobieho záprahu a zábavné pokusy so svetlom.


Prečo je aj tma dôležitá
Ekosystém našej planéty sa po milióny rokov vyvíjal v prirodzenom striedaní dňa a noci, je mu prispôsobený. Umelé osvetlenie však tento prirodzený cyklus narušuje a tak na zozname ohrozených súčastí prírody je aj tma. Nesprávne osvetľovanie negatívne ovplyvňuje celý ekosystém vrátane človeka, prispieva ku globálnemu otepľovaniu, má vážne ekonomické aj zdravotné aspekty. Program tieňa vo vede budú na festivale reprezentovať rozprávania slovenských astronómov o aktivitách za udržanie tmavej oblohy.
Festival je zaradený do zoznamu celosvetových podujatí zverejnených na oficiálnej internetovej stránke Medzinárodného roku svetla www.light2015.org/Home.html ako aj na stránke Medzinárodného laserového centra www.roksvetla.sk/.

Viac sa o festivale dozviete aj na oficiálnej stránke podujatia: www.www.svetlo-tien.sk/alebo môžete sledovať fanpage na Facebooku. Nájdete tam tiež podrobný program festivalu ako aj Sprievodcu festivalom s mapkou mesta a popisom jednotlivých lokalít. 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!