hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


Počasie dnes

Teplota:
Smer vetra:


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Banská Bystrica na ceste za titulom

dátum pridania: 16.10.15-11:20

Na včerajšom pracovnom stretnutí ku kandidatúre Banskej Bystrice na titul Európske mesto športu 2017 sa zišlo v Cikkerovej sieni radnice viac ako 70 zástupcov športových klubov pôsobiacich v meste pod Urpínom.

Cieľom diskusie bolo predstaviť zámer, nastaviť komunikáciu a technické záležitosti, potrebné ku koordinácii všetkých športových aktivít. Banská Bystrica tak postupne napĺňa kroky, ktoré sú potrebné k dosiahnutiu prestížneho ocenenia. Ním by sme sa mohli hrdiť už o dva roky. Po Košiciach by sme sa tak stali druhým mestom na Slovensku, ktoré sa vďaka vynikajúcej športovej základni zviditeľní na mape Európy.

Zámery kandidatúry prezentoval primátor mesta Ján Nosko, viceprimátor Martin Turčan a projektová manažérka Dagmar Rajčanová. Nechýbal ani Lukáš Vorel, zástupca Asociácie európskych miest športu (ACES Europe), ktorý navštívil Banskú Bystricu už po druhý raz.

Tento titul je súčasťou európskej politiky na poli športu. Nie je s ním spojená žiadna priama dotácia, čo ale neznamená, že titul neprinesie mestu pridanú hodnotu. Jeho cieľom je na seba ukázať v rámci kraja, zeme a celej Európy. Doteraz nemám žiadne pochybnosti o tom, že by mesto Banská Bystrica nespĺňalo niektoré z kritérií k získaniu titulu. Fenomén Európskeho mesta športu je tak univerzálny, že je po ňom dopyt od Atlantiku cez západné pobrežie Írska, Veľkú Britániu až k Čiernemu moru,“ povedal Vorel.

Hoci sa predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár zo stretnutia ospravedlnil, prostredníctvom listu vyjadril úprimnú radosť z toho, že sa Banská Bystrica rozhodla kandidovať a prisľúbil spoluprácu pri napĺňaní všetkých potrebných požiadaviek. Presvedčenie, že cesta za titulom je tým správnym krokom, vyslovil aj primátor mesta Ján Nosko:

Posledné mesiace nás presvedčili o tom, že Banská Bystrica je naozaj mestom športu, majstrov sveta a olympijských víťazov. Máme tu veľmi dobré podmienky na to, aby sme sa o titul Európske mesto športu 2017 uchádzali. Nie je to len o vrcholovom športe, ale o zapojení širokej verejnosti do rôznych športových aktivít. Bez pomoci a podpory celého športového zázemia v meste to nepôjde. Titul nie je o finančných aktivitách, ale pokiaľ budeme úspešní, je visačkou, ktorá môže priniesť v budúcnosti Banskej Bystrici prospech. V súčasnosti pracujeme na rozpočte pre budúci rok, ktorý musí obsahovať výdavky spojené so všetkými športovými aktivitami. Je potrebné zmapovať našu silu, aby sme mali dostatočný obraz a vedeli skoordinovať všetky športové činnosti.

 

Po oficiálnom predstavení loga na titul Európske mesto športu 2017 začína samospráva pracovať na vytvorení webovej stránky, FB profilu a brožúry, ktorými sa bude prezentovať širokej verejnosti. Dôležité bude schválenie nového všeobecne záväzného nariadenia mesta o dotáciách a vytvorenie rozpočtu na nasledujúci rok. V máji 2016 privíta Banská Bystrica hodnotiacu komisiu, ktorá rozhodne o udelení titulu. V prípade úspešnosti zostaví mesto, v spolupráci so všetkými zainteresovanými športovými klubmi, plán športových podujatí na rok 2017. Prebratie vlajky v Európskom parlamente v Bruseli by bolo už len malým krokom k naplneniu cieľa „Banská Bystrica – Európske mesto športu 2017“.

Počas leta 2015 mesto Banská Bystrica oficiálne potvrdilo kandidatúru na získanie titulu Európske mesto športu 2017 a zaradilo sa tak medzi ostatných uchádzačov. Mnoho úspešných športovcov a olympijských víťazov, ktorí sa vedia presadiť na domácej športovej scéne i vo svetovej konkurencii, ale aj začínajúce športové talenty, predurčujú mesto k úspechu v súťaži o titul. Prestížny titul Európske mesto športu sa udeľuje mestám, ktoré spĺňajú všetky kritériá a prehlasujú, že sa budú starať o rozvoj športu a podporu všetkých skupín obyvateľov vrátane hendikepovaných. Jeho získanie znamená medzinárodné uznanie, zviditeľnenie mesta a jeho zaradenie do najväčšej siete miest športu v Európe. 

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!