hľadať

Profily osobnostíviac osobností 
Zaujalo nás
viac  
Užitočné linky

 

 • GISPORTÁL
  (geografický informačný systém, mapa mesta, územný plán)
 • Územné plány
  (výkres priestorového usporiadania a funkčného využívania územia)
 • Vlaky
  (vyhľadávanie vlakového spojenia, online poloha a meškanie vlakov, nákup lístkov cez internet, lanovky)
 • Medzimestské autobusy
  (cestovné poriadky, nákup lístkov cez internet, autobusy do Európy)

Počasie dnes

Teplota: 26°C
Vietor: 0m/s
Smer vetra: BEZV


nie sú údaje

Polícia:
158, 112
Hasičský a záchranný zbor:
150, 112
Zdravotná záchranná služba:
112, 155, 037/7 833 005, 0918 888 653 
LINKA NÁDEJE:
048/ 414 67 77
MESTSKÁ POLÍCIA:
048/ 414 25 53, 159
Poradňa HIV / AIDS:
048/415 42 26

Al Fursan - národný symbol úspechu

dátum pridania: 12.07.17-09:07

Ušľachtilosť, profesionalita a obetavosť... Aj tak by sa dala charakterizovať sedemčlenná akrobatická skupina zo Spojených arabských emirátov (SAE), ktorá sa predstaví na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2017 po prvý raz. Okrem toho, že majstri leteckého remesla predvedú počas svojej šou dvadsať manévrov, vymaľujú sliačske nebo dymovými efektmi vo farbách vlajky svojej krajiny.

Jedným z vrcholov tohtoročných leteckých dní bude v dňoch 26. a 27. augusta 2017 sedem lietadiel a pilotov akrobatickej skupiny Al Fursan, čo v preklade znamená „rytieri“. Číslo sedem reprezentuje počet autonómnych emirátov, ktoré tvoria „perlu arabského sveta“. „Svoje kvality skupina potvrdzuje na mnohých svetoznámych leteckých šou. O pilotoch je známe, že pred svojím prvým verejným vystúpením absolvovali niekoľkomesačný tréning pod dohľadom talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori na ich domovskej základni Rivolto v Taliansku. 

Aj vďaka nim dnes môžu rytieri ponúkať na leteckých podujatiach koncert svojho pilotného majstrovstva, tímovo perfektne zladenú ukážku plnú rýchlych obratov, prvkov skupinovej akrobacie, no zároveň s dôrazom na letovú i divácku bezpečnosť,“ hovorí Ivan Hůlek, výkonný riaditeľ MLD SIAF 2017. Návštevníci na letisku Sliač pilotov ľahko rozpoznajú. Kombinácia zlato-čiernej farby predstavuje symbol piesočnatých púští a bohatých zásob ropy pod ich povrchom. Zástupcovia akrobatickej skupiny Al Fursan navštívili v závere júna Leteckú základňu Sliač, aby sa presvedčili, že je na ich príchod všetko pripravené.

„Na obhliadku letiska prišiel zo Spojených arabských emirátov líder skupiny  a dvaja technici. Diskutovali sme s nimi o podrobnostiach potrebných k ich príletu a účasti na SIAF-e. Letecké dni sú po organizačnej stránke veľmi náročné. Okrem samotného vystúpenia nesmieme zabúdať napr. na zabezpečenie logistiky, ubytovania či stravovania pilotov i  technického a sprievodného personálu. Al Fursan zosadnú na Leteckej základni Sliač už 20. augusta a odletia posledný augustový deň,“  dopĺňa Hůlek. Skupina Al Fursan prostredníctvom svojho lídra všetkým návštevníkom SIAF-u odkazuje:

„Tešíme sa, že tento rok môžeme byť súčasťou Medzinárodných leteckých dní SIAF na sliačskom letisku. Vieme, že toto podujatie z roka na rok rastie a je považované za jednu z najväčších leteckých šou v strednej Európe. Niekoľko týždňov dozadu som absolvoval krátku návštevu Leteckej základne Sliač. Z toho čo som videl, vyzerá byť všetko profesionálne nastavené, pripravené a naplánované. Organizátorom želám veľa šťastia. Už sa nevieme dočkať a tešíme sa na stretnutie s Vami,“ hovorí líder Al Fursan, Nasser Al Obaidli.

Myšlienka vytvoriť národný tím Al Fursan (rytieri), ktorý by hrdo reprezentoval Vzdušné sily a protivzdušnú obranu Spojených arabských emirátov na leteckých podujatiach doma aj v zahraničí, vznikla v roku 2008. Tím sa podarilo sformovať o dva roky neskôr. Prvé verejné akrobatické vystúpenie predviedli rytieri počas Dubai Airshow, 13. novembra 2011 a medzinárodne debutovali v januári 2012 na Bahrain International Airshow. Zaujali precíznosťou, originálnou choreografiou a výbornou synchronizáciou. V tom istom roku sa po prvý raz predstavili aj v Európe na Royal International Air Tattoo vo Fairforde.  V dňoch 26. - 27. augusta budú mať na Sliači svoju stredoeurópsku premiéru.

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.

hovorkyňa MLD SIAF

+421 911 517 358

press@siaf.sk, marhefkova.zdenka@gmail.com
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!